Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

4. Sectorul social -filantropic şi misionar

Sectorul Social – Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Bucureştilor  este o componentă a Arhiepiscopiei Bucureştilor, eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei, persoană juridică de drept privat și utilitate publică, care este organizată şi funcţionează, din punct de vedere canonic şi administrativ, conform prevederilor Statutului Bisericii Ortodoxe Române, statut aprobat de Sfântul Sinod sub conducerea Preafericitului Părinte Daniel la data de 28 noiembrie 2007 şi recunoscut de legislativul statului român prin Hotărârea Guvernului nr. 53/16 ianuarie 2008.

 

Direcţiile de acţiune ale Sectorului Social – Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Bucureştilor vizează constituirea unui cadru dinamic care să permită dezvoltarea şi implementarea programelor social-filantropice destinate nevoilor specifice ale persoanelor, familiilor și comunităților aflate în dificulate, în vederea susţinerii integrării acestora în viaţa economică, socială şi culturală a comunității şi asigurarea dreptului la o viaţă autonomă, împlinită şi demnă.

 

La nivelul Centrului Eparhial există, începând cu anul 2011, următoarele servicii sociale acreditate:

 

1. Centrul de informare și consiliere  - str. Piscului nr. 1, sector 4, București

 

Beneficiari: Familie;  Tineri 18-26;  Adulţi;  Persoane vârstnice;

Tipuri de situaţii: Vârsta; Izolare socială; Situație de dificultate în familie; Sărăcie; Risc de separare de părinți; Alte situații de   dificultate;

Tipuri de servicii oferite: Identificare și evaluare;  Informare în domeniu; Consiliere Socială; Consiliere Psihologică; Consiliere Juridică; Mediere socială Persoane; Servicii de îngrijire social - medicală; Reintegrare în Comunitate; Sprijin de urgență în vederea reducerii efectelor situațiilor de criză. 

 

2. Centrul de îngrijiri paleative “Sfântul Nectarie” - str. Laurențiu Claudian  nr. 53, sector 2, București

 

Beneficiari: Persoane vârstnice;

Tipuri de situaţii: Boală cronică;   Vârsta;

Tipuri de servicii oferite: Identificare și evaluare; Găzduire pe perioada determinată; Servicii de îngrijire social - medicală; asistență paliativă; Reintegrare Comunitate; Consiliere Psihologică; Informare în domeniu.

 

 

3. Cantina socială “Casa Barnabas”  - str. Drumul Taberei nr. 28A, sector 6, București

 

Beneficiari: Familie;  Adulţi;  Persoane vârstnice;  Copii 7-16 ani;

Tipuri de situaţii:  Izolare sociala;  Situație de dificultate în Familie;  Alte situații de dificultate;  Sărăcie;  Vârstă;

Tipuri de servicii oferite: Identificare și evaluare; Consiliere Socială;  Servicii de asigurare a hranei și a suplimentelor nutritive (prepararea, servirea si distribuirea hranei).

 

ORGANIZARE BIROU ASISTENȚĂ SOCIALĂ 

 

Arhidiacon Ionuţ Viorel Iordăchescu, consilier eparhial

Preot Horia Nicolae Prioteasa, coordonator al preoţilor de spitale

Preot Gheorghe Dilirici, coordonator al preoţilor de cimitire

Elena Costeleanu, director - Centrul social Justinian Marina – Asociaţia Diaconia

Georgiana Frumosu, asistent social - Centrul social Justinian Marina – Asociatia Diaconia

Laura Irimia, coordonator - Centrul de zi pentru copii Sfânta Muceniță Sofia

Gabriela Mihăilă - Centrul de zi pentru copii Sfânta Muceniță Sofia

Georgiana Olteiu, inspector

Aurelia Brihac, asistent social

Steliana Tudose, muncitor calificat Sf.Alexandru 

Tel./Fax: (+40.21) 337.20.35

E-mail: Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.

Website: http://www.socialfilantropic.ro

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version