Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Părintele Patriarh Daniel: Toate lucrările Sf. Împărat Constantin au fost inspirate de Sf. Elena, model de mamă educatoare

„Sfânta Elena este model de mamă educatoare”, a subliniat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în predica rostită luni, de hramul istoric al Catedralei Patriarhale, potrivit basilica.ro.

Patriarhul Daniel a oficiat Liturghia de Hramul istoric al Catedralei Patriarhale

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a oficiat luni Sfânta Liturghie în Altarul de vară al Catedralei Patriarhale cu prilejul hramului istoric al lăcașului de cult aflat pe Colina Bucuriei, informează basilica.ro.

Hramul istoric al Catedralei Patriarhale

În ziua sărbătorii Sfinţilor Împăraţi şi întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena, astăzi 21 mai 2016, Catedrala Patriarhală din Bucureşti şi-a sărbătorit hramul istoric.

Cu acest prilej, Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, în altarul de vară al Catedralei Patriarhale, informează Agenția de știri Basilica.

Accesări: 852

Citește mai departe:Hramul istoric al Catedralei Patriarhale

Ocrotitorul Bucureştilor cinstit pe Colina Bucuriei: Patriarhul României a oficiat Sfânta Liturghie

Biserica Ortodoxă cinsteşte astăzi, 27 octombrie, pe Sfântul Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor. Patriarhul României a prezidat astăzi Sfânta Liturghie oficiată în altarul de vară al Catedralei Patriarhale. Alături de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel au slujit următorii ierarhi:

Sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou – Ocrotitorul Bucureştilor, la Patriarhie

Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor, ale cărui sfinte moaşte se află la Catedrala Patriarhală este sărbătorit astăzi, 27 octombrie 2015. Cu acest prilej, Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată la altarul de vară de lângă Catedrala Patriarhală de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, şi Înaltpreasfinţitul Părinte Pavlos, Mitropolit de Drama, informează Agenţia de ştiri Basilica.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version