Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Anul centenarului 2018 | A fost demarat proiectul „Biserici ale Bucureştiului”

Cele mai reprezentative lăcaşuri de cult din Capitală sunt promovate în cadrul proiectului dedicat Centenarului Marii Uniri, intitulat: „Biserici ale Bucureştiului”. Proiectul este realizat, prin Programul Cultural București – Centenar, de televiziunea B1 cu sprijinul Administrației Monumentelor și Patrimoniului Turistic – Primăria Capitalei, informează basilica.ro.

În cadrul acestui proiect sunt prezentate cele mai importante lăcaşuri de cult din Bucureşti, fiind evidenţiate diferite aspecte istorice sau identitare care şi-au lăsat amprenta asupra oraşului.

Până în prezent au fost mediatizate următoarele lăcaşuri de cult:

• Biserica Sfântul Nicolae dintr-o zi;
  • Mănăstirea Stavropoleos;
  • Biserica Zlătari;
  • Biserica Sf. Ilie Gorgani;
  • Biserica Sfânta Vineri;
  • Biserica Icoanei;
  • Biserica Domniţa Bălaşa.

Un protocol de colaborare privind Anul Centenar 2018 a fost încheiat recent între Patriarhia Română, Arhiepiscopia Bucureștilor și Administrația Monumentelor și Patrimoniului Turistic (AMPT). Protocolul urmărește realizarea unor evenimente comune cu scopul de a evidenția frumusețea culturală a Capitalei.

Dintre acestea menţionăm:

• festivitățile care vor avea loc cu prilejul sfințirii Catedralei Mântuirii Neamului;
  • concerte speciale de Paști și de Crăciun;
  • editarea de albume cu tematică religioasă și patriotică.

Anul 2018 a fost declarat în Patriarhia Română „Anul omagial al unităţii de credinţă şi de neam” şi „Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918”. Hotărârea a fost adoptată în şedinţa Sfântului Sinod din 29 octombrie 2016.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version