Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Ajunul Bobotezei la Catedrala Patriarhală | Arhim. Clement Haralam a oficiat slujba Aghesmei celei Mari

În ajunul sărbătorii Botezului Domnului, Arhim. Clement Haralam, Mare Eclesiarh al Catedralei Patriarhale, împreună cu părinții slujitori, a oficiat Slujba Aghesmei celei Mari. Evenimentul a avut loc în Catedrala Patriarhală.

 

 

Mai înainte de ceremonia de sfinţire, slujitorii Catedralei au oficiat Sfânta Liturghie, informează basilica.ro.

 

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Grupul Psaltic Tronos al Catedralei Patriarhale.

 

Agheasma Mare se păstrează la loc de cinste, în vase curate, în care se pune de obicei un fir de busuioc. Agheasma se consumă timp de opt zile la rând, mai ales de la ajunul Bobotezei până la odovania praznicului.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version