Parohia Vărbilău 2 | PS Varlaam a sfinţit pictura bisericii şi a aşezat piatra de temelie pentru un nou lăcaş de cult

Pictura bisericii „Sfântul Nicolae” a parohiei Vărbilău 2 din Protopopiatul Vălenii de Munte a fost sfințită astăzi de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul.

După Sfânta Liturghie, Episcopul vicar patriarhal a pus piatra de temelie pentru un nou lăcaș de cult, informează basilica.ro.

Ne bucurăm de evenimentul acesta extraordinar pentru comunitatea noastră, deoarece este rodul muncii şi ostenelilor tuturor credincioşilor parohiei noastre, a declarat pentru Radio Trinitas pr. paroh Gabriel Pitulice.

Potrivit părintelui Gabriel, noua biserică a parohiei Vărbilău 2 va avea hramurile Sfânta Treime și Acoperământul Maicii Domnului.