Câstigătorii Concursului „Icoana şi Şcoala mărturisirii” premiaţi personal de Patriarhul României

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel i-a premiat în 21 mai 2017 pe câstigătorii Concursului Naţional de Creaţie Icoana şi Şcoala mărturisiri. Evenimentul a avut loc imediat după Sfânta Liturghie oficiată cu prilejul hramului Catedralei Patriarhale, informează Agenţia de ştiri Basilica.

Concursul s-a adresat tuturor elevilor din învăţământul preuniversitar (7-18 ani) care sunt implicaţi în programul catehetic Hristos împăr­tășit copiilor, derulat la nivelul parohiei de care aparţin. Totodată, acest concurs naţional a fost dedicat şi celor care se ostenesc la catedră sau la amvonul bisericii, urmărind să educe copiii pentru a-și construi un viitor în care viața să fie trăită în deplinătatea ei.

Tot astăzi au fost premiaţi şi câştigătorii Concursului Icoana ortodoxă – lumina credinței.