Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

27 M Sf. Mare Mucenic Iacob Persul; Cuv. Natanail şi Pinufrie

Sfântul Mare Mucenic Iacob Persul – A trăit în secolul al IV-lea, în oraşul persan Bet-Lapeta şi a avut părinţi creştini. Pentru prietenia cu Izdegherd, împăratul perşilor, Iacob s-a lepădat de credinţa creştină. Mama şi soţia sa s-au îndepărtat de el, iar după moartea regelui acestea i-au scris că pentru mărirea trecătoare în lumea aceasta, de la curtea împăratului, va merge la osândă veşnică: „Ştim de mult că te-ai lepădat de dragostea lui Dumnezeu cel nemuritor pentru a-ţi păstra bunăvoinţa principelui cu averile şi onorurile lumii.

Accesări: 30457

Citește mai departe:27 M Sf. Mare Mucenic Iacob Persul; Cuv. Natanail şi Pinufrie

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version