Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

A doua ediție a monografiei Bisericii Domneşti din Buşteni

La editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a apărut recent a doua ediție a lucrării Biserica Domnească din Buşteni – 125 de ani de istorie (autor: Preot Gheorghe Virgil Grigore). Monografia Bisericii Domnești din Bușteni cuprinde un nou capitol față de prima ediție în care este prezentat momentul solemn al sfințirii picturii restaurate, petrecut pe data de 8 septembrie 2014, precum și o serie de fotografii bine realizate ale evenimentului.

 

În Cuvântul înainte al lucrării, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel menţionează: „În anul 2014, pe data de 8 septembrie s-a sărbătorit împlinirea a 125 de ani de la târnosirea Bisericii Domnești din Bușteni, ctitoria regelui Carol I al României (n. 10 apr. 1839-†27 sept. 1914, domnitor al Principatelor Unite: 10 mai 1866-10 mai 1881; rege: 10 mai 1881-27 sept. 1914) și a reginei Elisabeta (n. 29 dec. 1843-†18 febr. 1916). Cu ocazia acestei aniversări solemne, a avut loc sfințirea picturii Bisericii Domnești, care a fost restaurată integral cu sprijinul financiar

al Secretariatului de Stat pentru Culte, al primăriei orașului Bușteni, cât și al Adunării Parohiale. Restaurarea picturii a constituit un efort considerabil, fiind începută în anul 2010, dar, prin osteneala Preotului Paroh Gheorghe Virgil Grigore și a Preotului coslujitor Daniel Aurel Dan, a fost încheiată în luna august a anului 2014. Ediția a doua a monografiei Biserica Domnească din Bușteni. 125 de ani de istorie cuprinde, așadar, un nou capitol de anvergură și anume momentul solemn al sfințirii picturii restaurate, efectuate de Preasfințitul Ieronim Sinaitul, episcop-vicar patriarhal, în dimineața zilei de 8 septembrie 2014” (p. 3).

 

Sectorul Cultural și Comunicații Media al Arhiepiscopiei Bucureștilor

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version