Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

A apărut o nouă ediție a Anastasimatarului

La Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă a Patriarhiei Române a apărut recent o nouă ediție a Anastasimatarului, scrie basilica.ro.

Accesări: 17

Citește mai departe:A apărut o nouă ediție a Anastasimatarului

IBMO: Slujba, viața și acatistul Sfântului Gheorghe Pelerinul

La Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă au apărut recent publicațiile „Slujba” precum și „Viața și acatistul” Sfântului Gheorghe Pelerinul, notează basilica.ro.

Accesări: 140

Citește mai departe:IBMO: Slujba, viața și acatistul Sfântului Gheorghe Pelerinul

Slujba și acatistul Icoanei Maicii Domnului Siriaca de la Mănăstirea Ghighiu

Ca urmare a deciziei Sfântului Sinod de a trece în Calendarul Bisericii Ortodoxe Române din 2019 o nouă sărbătoare, Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului – Siriaca de la Mănăstirea prahoveană Ghighiu, la Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă au apărut lucrările:

Accesări: 136

Citește mai departe:Slujba și acatistul Icoanei Maicii Domnului Siriaca de la Mănăstirea Ghighiu

IBMO: Viața, Acatistul și Slujba Sf. Ier. Iosif cel Milostiv

La editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă au fost publicate broșurile „Viața și Acatistul” precum și „Slujba” Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei.

Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv a fost canonizat de Sinodul Bisericii Ortodoxe Române în timpul şedinţei de lucru a Sfântului Sinod, prezidată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, informează basilica.ro.

Accesări: 136

Citește mai departe:IBMO: Viața, Acatistul și Slujba Sf. Ier. Iosif cel Milostiv

O nouă ediție de carte de cult la IBMO: Canonul cel Mare

O nouă ediție de carte de cult a fost publicată recent la Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă: „Canonul cel Mare”.

Lucrarea cuprinde rânduiala Canonului Mare în prima săptămână a Sfântului și Marelui Post și a Deniei Canonului Mare care se oficiază miercuri seară, în săptămâna a cincea din post, informează basilica.ro.

Accesări: 144

Citește mai departe:O nouă ediție de carte de cult la IBMO: Canonul cel Mare