Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Parohia Manolache

Adresa: Str Lungă, nr 16, sat Manolache, com Glina, jud Ilfov

Protoieria Ilfov Sud

Hramul bisericii: Sfânta Cuvioasă Parascheva

Preot paroh Bogdan Gheorghe 

Tel : 0745.784.002

CUI : 21187298

Cont bancar : RO33FNNB000102491035RO01

Credit Europe Bank SMB

  

SCURT ISTORIC – MONOGRAFIE “PAROHIA MANOLACHE”

 

Ca posibila data  a vechimii satului se vehiculeaza anul 1860. Satul se infiripeaza in jurul resedintei arendasului “Stanica” care administra mosia unui membru al familiei boieresti Brancoveanu, probabil Manolache.

 

Satenii erau oameni liberi fara a detine pamanturi, dar munceau “in parte” pamantul acestui boier. Ocupatia principala era agricultura si cresterea animalelor.

 

Satul era aparat de o fortificatie rudimentara realizata dintr-un val de pamant si o liziera deasa de roscovi. Intrarea in sat se face ape o poarta din ramuri de salcam, poarta ce se inchidea noaptea din cauza hotilor si a armatelor turcesti de la acea vreme ….

 

In anul 1920 odata cu reforma agrara se ridica nivelul de trai al locuitorilor , veteranii de razboi primind pamant, si anume 10 pogoane, iar ceilalti doar cate 5. La inceputul secolului XIX oamenii locuiau in bordeie acoperite cu stuf, iar dupa reforma agrara si-au construit case din pamant( chirpici) , ultimul bordei fiind demolat in 1950.

 

In anul 1970 in urma sapaturilor arheologice au fost descoperite urme de locuinte datand din neolitic. Sapaturile au fost facute la “movila (intre satul Glina si Balaceanca). Satenii au fost de la inceputuri crestini ortodocsi , frecventand Manastirea Cernica , neexistand o biserica in satul Manolache. Scoala din sat a fost construita prin anul 1920, fiind realizata din grija boierului Manolache.

 

Perioada de varf a prosperitatii a fost in jurul anilor 1930-1935, cand case noi isi fac aparitia, rata natalitatii este in crestere, iar copiii merg la scoala in Bucuresti ( 15 km distanta), astfel realizandu-se migratia populatiei catre zona industriala “Malaxa”.

 

Forma de organizare administrativa in acea vreme era “plasa”. O astfel de “plasa “ era Bobesti.

 

Cu vrerea Tatalui si cu sarguinta familiilor Ganea, Sangeorzan si Mazare intre anii 2000-2002 in satul Manolache, comuna Glina s-a ridicat biserica cu hramul “Sf Cuvioasa Parascheva”.

 

Cu binecuvantarea vrednicului de pomenire Patriarhul Teoctist s-a sfintit in anul 1999, luna octombrie, ziua 7, de catre P.S. Episcop Vicar Teodosie Snagoveanul locul de constructie al bisericii.

 

Din punct de vedere arhitectural biserica se inscrie in stilul bizantin, stil care patrunde in rasarit inca din secolul al VI-lea si care se pastreaza pana in zilele noastre la bisericile ortodoxe. O caracteristica a acestui stil este acoperisul in stil bolta.

 

Biserica s-a construit in forma de cruce avand bolta naosului sprijinita pe patru coloane verticale si trei orizontale, iar in centru se afla turla in forma octagonala sprijinita pe doua arcade.

 

Biserica pastreaza impartirea canonica : pronaos, naos si altar.Materialele folosite pentru constructia bisericii sunt beton armat si caramida , realizandu-se o constructie solida.

 

Din pronaos se intra in naos, fiind despartite de un zid de beton si usa.

 

Catapeteasma care separa naosul de altar este realizata din stejar masiv sculptata manual de mesteri iscusiti din Moldova de la Targu Neamt, zona renumita pentru lucrarile realizate de acestia pentru numeroase biserici si manastiri din intreaga tara.

 

Icoanele ce impodobesc catapeteasma sunt pictate cu foita de aur, pastrand canoanele bisericesti si avand pictate icoanele Sf Prooroci, Sf Apostoli, icoane praznicale , iar in partea centrala e inalta Sfanta Cruce.

 

Deasemenea, Sfantul Altar este inaltat, avand pardoseala de gresie, iar in fata catapetesmei se afla soleea imbracata in gresie.

 

In Sfantul Altar se afla Sfanta Masa care este realizata din travertin si are dimensiunile care se incadreaza in marimea altarului : lg 1,2*lt 1,2* h 1,1 m, iar grosimea blatului fiind de 0,8 cm.

 

Piciorul Sfantei Mese este realizat din travertin (marmura) avand dimensiunea de 0,5*0,5 m.

 

Dotarea bisericii cu cele trebuincioase savarsirii Sfintei Liturghii si a celorlalte Sfinte Taine s-a facut de catre Pr Paroh Bogdan Gheorghe, numit de catre P.F.Parinte Patriarh Teoctist, in anul 2006, luna decembrie.

 

Din anul 2002 pana in decembrie 2006 nu s-au savarsit slujbe religioase, deoarece abia in iulie 2006 s-a infiintat parohia Manolache prin hotararea Consiliului Eparhial.

 

In data de 07 februarie 2007 P.C.Pr Protoiereu Stafan Popa a investit pe P.C. Pr Paroh Bogdan Gheorghe si astfel Parohia Manolache si-a inceput activitatea misionara.

 

In present, biserica indeplineste toate conditiile canonice pentru savarsirea Sfintelor Slujbe, fiind la stadiul de a se face demersuri pentru inceperea lucrarilor de pictura interioara.

 

Biserica se incadreaza la categoria a treia, avand un nr de 90 de familii.

 

Din anul 2007 pana in prezent, au continuat lucrarile de intretinere, s-au facut reparatii exterioare la fatada si s-a refacut accoperisul in totalitate, s-a gletuit biserica interior, s-au incheiat contracte pentru furnizarea energiei electrice si pentru gaze naturale, s-a montat centrala termica pe gaze.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version