Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Biserica ”Acoperământul Maicii Domnului” – Titan

Adresa: Strada Prisaca Dornei, nr. 2, Sector 3, Bucureşti

Hramuri: Acoperământul Maicii Domnului, Sfinţii Doctori fără de arginţi Cosma si Damian, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica

Preoţi slujitori: Preot paroh Mihai Stavără, Preot Gheorghiță Stavăr, Diac. Mina - Emilian Stavără

Cont bancar: RO42RNCB 0089003707420001, BCR  THEODOR PALLADY

 

Biserica Acoperământul Maicii Domnului este o biserica ortodoxă din Bucureşti. Pe lângă hramul închinat Maicii Domnului, biserica îi mai praznuieşte şi pe Sfinţii fără de arginţi Cosma şi Damian, alături de Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica.

 

Biserica este situata la cativa pasi de Policlinica Titan, in cartierul cu acelasi nume, la aproximativ 500 de metri de statia de metrou Titan. In fata bisericii opresc si autobuzele cu numerele 101, 102 si 311.

 

Biserica Acoperamantul Maicii Domnului din Titan - scurt istoric

 

Biserica Acoperamantul Maicii Domnului a luat fiinta in anul 2001, cu binecuvantarea Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist, prin rezolutia Arhiepiscopiei Bucurestilor nr. 276 din 19 iunie 2001. Pentru rezolvarea problemelor privind obtinerea terenului, a documentatiei necesare a fost investit preotul Mihai Stavara.  Primaria Generala a Municipiului Bucuresti si Primaria Sectorului 3 au binevoit a acorda in acest scop, spre folosinta gratuita, terenul intravilan de 2800 mp, situat la adresa Strada Prisaca Dornei, nr. 2, conform HCM PB 135 din 18 Mai 2000. Avand toata documentatia necesara si cu binecuvantarea Prea Fericirii Sale, parintele Paroh Mihai Stavara a pus inceput bun vietii Parohiei nou infiintate, cu rugaciuni staruitoare si sfinte slujbe, care s-au tinut intr-o Biserica provizorie, alcatuita din corturi militare, acordate prin bunavointa Ministerului Apararii Nationale.Astfel, "Cortul de rugaciune" a fost pozitionat cu vedere la Bulevardul Nicolae Grigorescu, in partea stanga a Policlinicii Titan si a Parcului Titanii, iar parohiei i s-au arondat primul rand de blocuri ce inconjoara aceste locatii. Proiectul Bisericii noi, intocmit de arh. Alin Negoescu si ing. Radu Stefanescu, a fost pus in aplicare la 21 Mai 2002, iar Parintele Patriarh Teoctist insusi, dimpreuna cu Inalt Prea Sfintitul Parinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, cu Prea Sfintitul Sebastian, atunci Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor, cu mare sobor de preoti si diaconi, au venit cu mare bucurie la noua Parohie la data de 29 August 2002, in ziua praznicului Sfantului Ioan Botezatorul, unde au fost intampinati de popor mult, avandu-l in frunte pe parintele paroh si pe domnul primar de atunci al Sectorului 3, Eugen Plesca. S-a savarsit sfanta slujba pentru punerea pietrei de temelie a Bisericii cu hramurile Acoperamantul Maicii Domnului si Sfintii Doctori fara de arginţi Cosma si Damian.

 

Pentru ridicarea noii Biserici parohiale credinciosii ortodocsi din aceasta zona a cartierului Titan au participat cu multa rugaciune si danii, si an de an Biserica s-a inaltat spre lauda lui Dumnezeu si marea bucurie a credinciosilor. Astfel, s-a ajuns ca in anul 2006, la 10 martie, cand Ministerul Apararii Nationale a cerut inapoi corturile militare pentru casare, sa fie nevoiti a se muta cu savarsirea sfintelor slujbe in Biserica cea noua, care era acoperita dar neterminata inca. Tot in acest an s-au ridicat pe langa Biserica doua cladiri anexe: una care este alcatuita dintr-un Pangar, un Lumanarar si o Capela mortuara si o alta, cu Trapeza, in curs de finisare, si Cancelarie.

 

In luna martie a anului 2007, Parohia a primit un nou slujitor al Sfantului Altar in persoana Diaconului Mina - Emilian Stavara, fiul parintelui paroh Mihai Stavara, hirotonit fiind prin punerea mainilor Prea Sfintitul Varsanufie Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor.

 

Lacasul sfintei Biserici este ridicat sub forma de cruce, cu mai multi stalpi pe interior, de pe care se inalta cele trei turle, dimensiunile numarand 38 m lungime, 18 m latime si 28 m inaltime. Catapeteasma este sculptata in lemn de stejar, sculptura executata de mesterul Marian Mircea din Alba Iulia.  

 

Pe fatada Bisericii s-au aplicat in mozaic icoane cu hramurile bisericii, alaturi de care s-au adaugat cele ale Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, ale sfintilor Apostoli Petru si Pavel, lucrare executata de compania Art Georgies din Iasi.

 

In prezent, sfintele slujbe se oficiaza in Biserica cea noua si se fac eforturi pentru a pregati Biserica pentru primirea vestmantului iconografic. În anul 2009 slujitorii s-au angajat la lucrarea de pictare a bisericii parohiale având ajutorul domnului Traian Petrescu – pictor de categoria întâi -, după care i-a urmat domnul Dinu Petrescu cu care se nădăjduieşte ducerea la bun sfârșit a picturii sfântului lăcaș.

Din anul 2013 la parohie a fost transferat preotul Gheorghiță Stavăr din încredințarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version