Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Biserica "Iancu Vechi" - Mătăsari

Adresa: Strada Mătăsari, nr. 39, Sector 2, tel. 021.642.29.13

Protoieria Sector 2 Capitală

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Eustaţie

Date de contact:

Telefonul parohiei - 021/642.29.13 (permanent)

Preot paroh Constantin Stoica - 0722.615.606

Diacon Horia Măluşanu - 0724.205.629

E-mail: Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.

Cont IBAN: RO24CECEB 21015 RON 2165 506

Banca: CEC Bank, filiala Pantelimon

Site: www.bisericaiancuvechi.ro

 

Monografia parohiei

 

Biserica actuală a fost construită pe locul unei biserici mai mică, dar destul de veche, care în timpul consolidării ei, dintr-o eroare a constructorului s-a surpat. Enoriaşii au fost nevoiţi s-o demoleze şi în locul ei să se construiască o altă biserică.

 

Vechea biserică a fost construită în 1775 de o familie de enoriaşi, în timpul domniei lui Alexandru Ipsilante şi a Mitropolitului Grigore al II-lea. Era în formă de cruce, având lungimea de 21 metri, lăţimea de 6,40 metri (în dreptul absidelor având 11 metri), iar înălţimea de 7 metri.

Era zidită din cărămidă, grosimea ziduri fiind de 60-70 centrimetri, tencuită şi pictată în interior. Asupra clădirii bisericii au fost făcute numeroase intervenţii:

 

-În anii 1836, 1852 şi 1875 s-au făcut reparaţii radicale;

-În 1881 şi 1895 biserica a fost pictată de către pictorul Gh. Ioanid în stilul renaşterii;

-În 1919 şi 1926 s-a curăţat şi restaurat pictura din nou de I. Simionescu şi s-au făcut reparaţii generale interioare şi exterioare;

-În 1948 şi 1951 s-a restaurat şi poleit tâmpla şi toată pictura de către pictorul Gh. Teodorescu-Romanaţi.

 

Cutremurul din 1977 a adus o serie de stricăciuni bisericii, dar nu s-au efectuat lucrări de consolidare, astfel că toate avariile au fost accentuate şi de următoarele seisme din 1986 şi din 1990. Ca urmare a gravelor deteriorări, în anul 1999 s-a hotărât consolidarea bisericii, pe baza efectuării unei expertize tehnice începută în 1998 de către Dr. ing. E. Iordăchescu.

 

S-a întocmit proiectul de consolidare şi s-a obţinut autorizaţia de construire la data de 25.01.2000 de la Primăria Municipiului Bucureşti. La acea dată biserica era în funcţiune şi avea o vechime de 224 ani.

 

Lucrările au început pe data de 04.04.2000 şi datorită unor neglijenţe şi a nerespectării unor condiţii tehnice impuse de starea construcţiei, pe data de 05.04.2000, adică a doua zi, fundaţia de zidărie având 60 cm adâncime, s-a deplasat spre exterior, rupând practic în două peretele de sud, pe 8 m lăţime şi pe toată înăţimea. Acestea au atras în lanţ alte deteriorări şi prăbuşiri cum sunt:

 

-peretele curb al absidei de sud a crăpat;

-bolta de acoperiş a pronaosului s-a prăbuşit antrenând tirantul din oţel-beton al arcului dintre naos şi pronaos, smulgându-i ancorajul din pilastrul pereţilor deterioraţi;

-turla de lemn de deasupra cafasului s-a rupt la baza tuturor stâlpilor;

-balconul de lemn al cafasului a fost smuls din pereţii în care era ancorat;

 

-fisurile existente au devenit crăpături şi au apărut altele noi pe toată suprafaţa pereţilor respectivi.

 

S-a solicitat şi întocmit expertiza tehnică de către ing. Anatolie Cazacliu - expert tehnic atestat - pentru a releva starea de la acea dată a clădirii Bisericii Iancu Vechi Mătăsari, precum şi pentru formularea unor precizări solicitate de Arhiepiscopia Bucureştilor. Din expertiză a rezultat că nu este indicată consolidarea clădirii, ci demontarea ei şi construirea unei biserici noi.

 

De asemenea, prin procesul verbal din 14.06.2000, ca urmare a dezbaterilor, s-a stabilit ca firma, ce s-a făcut vinovată de deteriorarea bisericii să participe la construirea bisericii noi cu 50000 $ USD la preţul orar al zilei pentru manoperă. După ce biserica a fost demolată între 6.03.2001 şi 30.08.2002 s-a purces la construcţia noii biserici la 5.05.2003.

 

Construcţia a fost finalizată în anul 2008, cînd a fost dat folosinţă subsolul bisericii. În prezent se fac finisările interioare ale bisericii propriu-zise.

 

Din anul 2009 este finalizată si instalaţia de încălzire, gresia din pardoseală iar începând cu anul 2010 se fac eforturi pentru realizarea strănilor şi a catapeteasmei, urmând pictura. În imediata apropiere a sfântului locaş cu sprijinul comunităţii a fost ridicată capela.

 

Lucrările de construcţie s-au efectuat în două etape respectiv: mai 2004 - decembrie 2007 şi februarie 2008- iunie 2009.

 

În prezent au loc diferite lucrări. De asemenea, se execută pictura din nou în sfântul lăcaş.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version