Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Biserica "Sf. Nicolae” - Negustori

Adresa: str. Teodor Ştefănescu, nr. 5, sect. 3, Bucureşti, Protoieria Sector 3 Capitală

Cont: RO24RNCB0082044177000001 la BCR UNIREA  şi 

RO04CECEB30036RON0330095 la CEC BANK SMB sector 3.

Preot paroh: Dinu Mihalcea

 

 

Scurt istoric

 

Biserica a fost zidită în 1716 de Simion Axentie şi de alţi enoriaşi, având hramul Sfântul Nicolae. Numele de Negustori se datorează faptului că a fost construită într-un cartier cu foarte mulgi negustori.

 

În anul 1839 biserica a fost împodobita cu cheltuiala Căminarului Manoil Serghieadeş.

 

În anul 1734 biserica a fost refăcută, iar între anii 1924 şi 1930 a fost restaurata la vechea ei înfăţişare, sub păstorirea vrednicului de pomenire Preafericitul Părinte Patriarh Miron Cristea, paroh fiind pr. Nicolae Marinescu-Frăsineţ. 

 


Arhitect restaurator fost N. Popescu. Biserica a fost pictata de Gheorghe Tattarescu, iar restaurarea a fost făcuta de pictorul Paul Nolda.

 

De curând biserica a fost consolidată, iar actualmente se execută ample lucrări de restaurare a picturii. Cu această ocazie pictorul Romeo Andronic a descoperit faptul că sub pictura lui Tattarescu se afla pictura originala executată de Pârvu Mutu, drept pentru care Ministrul Culturii

şi Cultelor, prin comisia de resort, a aprobat scoaterea la lumină a picturii executată de Pârvu Mutu.

 

 

Descoperirea este una de excepţie având în vedere faptul că actualmente Biserica Negustori este biserica cu cea mai mare suprafaţă de pictură executată de Pârvu Mutu.

 

Biserica Parohiei "Sf. Nicolae Negustori" se află în proces de consolidare şi reabilitare şi este monument istoric.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version