Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Centrul de zi pentru copii "Sfânta Sofia"

Centrul de zi pentru copii ”Sf. Muceniță Sofia” este un așezământ ce funcționează în cadrul Sectorului Social Filantropic și Misionar – o componentă a Arhiepiscopiei Bucureştilor, eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei, persoană juridică de drept privat și utilitate publică, care este organizată şi funcţionează, din punct de vedere canonic şi administrativ, conform prevederilor Statutului Bisericii Ortodoxe Române, sub conducerea Preafericitului Părinte Daniel.

Accesări: 20850

Citește mai departe:Centrul de zi pentru copii "Sfânta Sofia"

Așezământul Social ”Acoperământul Maicii Domnului”, Parohia Precupeții Vechi

Din anul 2005 la parohia Precupeții Vechi, Protoieria II Capitală funcţionează Aşezământul Social  Filantropic Rezidential de asistenţă pentru 25 de persoane vârstnice aflate în dificultate. Acesta este amplasat în curtea Bisericii şi are o cantină, care asigură hrana pentru cei adăpostiţi în centru şi pentru 30 de familii din cadrul parohiei.

În perioada 2004-2006, cu sprijinul Primăriei Sectorului 2, a fost ridicat un corp nou în care funcţionează şi un cabinet medical, iar podul casei parohiale a fost mansardat şi au fost amenajate spaţii gospodăreşti. În anul 2008 s-au extins spaţiile anexe şi s-a montat un lift exterior pentru deplasarea beneficiarilor.

Centrul de informare şi consiliere

Tel./Fax: (+40.21) 337.20.35

Website: http://www.socialfilantropic.ro

Accesări: 18999

Centrul de îngrijiri paliative "Sfântul Nectarie"

Centrul de Îngrijiri Paliative "Sfântul Nectarie" se află sub jurisdicţia canonică şi administrativă a Arhiepiscopiei Bucureştilor, funcţionează în colaborare cu D.G.A.S.P.C. Sectorul 2 din anul 2006 și este acreditat din data de 08.06.2011.

Centrul de Îngrijiri Paliative "Sfântul Nectarie" este situat în Municipiul Bucureşti, Sectorul 2, Str. Laurenţiu Claudian, nr. 53.

Accesări: 22648

Citește mai departe:Centrul de îngrijiri paliative "Sfântul Nectarie"

Cantina socială "Casa Barnabas"

Cătălin Petcu, administrator cantina "Casa Barnabas"