Sectorul Administrativ Bisericesc anunță următoarele posturi vacante:

Nr. crt. Post vacant Parohia / Protoieria Perioada de candidare Cerințele postului
1. Referent Sectorul Economic-financiar 15 martie – 15 aprilie Cunoștințe solide cu privire la aplicațiile aferente Microsoft Office; Studii economice medii / superioare (absolvite sau în curs de absolvire); Studii teologice medii / superioare (absolvite sau în curs de absolvire); Disponibilitate pentru deplasări; Permis de conducere categoria B; Experiență minimă în administrația bisericească; Cunoștințe de contabilitate primară
2. Inspector (cu atribuții de redactor) Sectorul Cultural și Comunicații media 1-15 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor, licențiați ai Facultății de Teologie Ortodoxă. Cunoștințe de operare pe calculator (pachetul MS Office) și o bună cunoaștere a gramaticii,  ortografiei și ortoepiei limbii române.
3.

Îngrijitor
(fracțiune de normă ½ )

Centrul Eparhial 1 – 20 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
4. Bibliotecar coordonator Bibiloteca Facultății de Teologie Ortodoxă Justinian Patriarhul 1 – 20 aprilie Candidații trebuie să aibă studii de specialitate, experiență în domeniu, cunoștințe operare calculator; abilități de coordonare și planificare; limbi străine.
5. Secretar Protoieria Sector I Capitală 15 – 25 aprilie Candidații trebuie să fie clerici din cadrul Protoieriei, având minime cunoștințe de administrație bisericească.
6. Secretar Protoieria Urlați 15 – 25 aprilie Candidații trebuie să fie clerici din cadrul Protoieriei, având minime cunoștințe de administrație bisericească.
7. Instalator Sectorul Monumente și Construcții bisericești/ Centrul eparhial 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor. Experiență în domeniu.
8. Electrician Sectorul Monumente și Construcții bisericești/ Centrul eparhial 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor. Experiență în domeniu.
9. Lucrător social Parohia Precupeții Vechi/ Protoieria Sector II Capitală 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să aibă un minim de experiență în domeniul îngrijirii de persoane.
10. Cântăreț bisericesc Parohia Vatra Luminoasă / Protoieria Sector II Capitală 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și absolvenți ai unei instituții de învățământ teologic din eparhie.
11. Cântăreț bisericesc Parohia Sf. Trei Ierarhi - Fundeni / Protoieria Sector II Capitală 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și absolvenți ai unei instituții de învățământ teologic din eparhie.
12. Îngrijitor Parohia Hagiu / Protoieria Sector II Capitală 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
13. Cântăreț bisericesc Parohia Foișor / Protoieria Sector III Capitală 1 – 15 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și absolvenți ai unei instituții de învățământ teologic din eparhie.
14. Îngrijitor Parohia Sf. Haralambie - Belu/ Protoieria Sector IV Capitală 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
15. Îngrijitor Parohia Sf. Cuv.Parascheva - Bellu/ Protoieria Sector IV Capitală 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
16. Îngrijitor Parohia Nașterea Domnului – Cartierul Solar / Protoieria Sector IV Capitală 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
17. Îngrijitor Parohia Bucur Ciobanul/ Protoieria Sector IV Capitală 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
18. Îngrijitor Parohia Cărămidarii de Jos/ Protoieria Sector IV Capitală 1 – 30 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
19. Bucătar Grădinița parohiei Șerban Vodă / Protoieria Sector IV Capitală 1 – 30 aprilie Candidații trebuie șă aibă experientă în domeniu, cursuri de specialitate.  Experienta intr-un post similar reprezinta un avantaj
20. Îngrijitor Parohia Sf. Vineri – Drumul Taberii/ Protoieria Sector VI Capitală 1 – 10 aprilie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.

Toţi candidaţii trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureştilor, iar cei pentru posturile din Capitală trebuie să aibă domiciliul stabil în Bucureşti.