Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Ocrotitorul Bucureştilor cinstit pe Colina Bucuriei: Patriarhul României a oficiat Sfânta Liturghie

Biserica Ortodoxă cinsteşte astăzi, 27 octombrie, pe Sfântul Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor. Patriarhul României a prezidat astăzi Sfânta Liturghie oficiată în altarul de vară al Catedralei Patriarhale. Alături de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel au slujit următorii ierarhi:

Hramul istoric al Catedralei Patriarhale

În ziua sărbătorii Sfinţilor Împăraţi şi întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena, astăzi 21 mai 2016, Catedrala Patriarhală din Bucureşti şi-a sărbătorit hramul istoric.

Cu acest prilej, Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, în altarul de vară al Catedralei Patriarhale, informează Agenția de știri Basilica.

Accesări: 782

Citește mai departe:Hramul istoric al Catedralei Patriarhale

Hramul istoric al Catedralei Patriarhale

Sărbătorile Înălţarea Domnului şi Sfinţii Mari Împăraţi şi Întocmai cu Apostolii Constantin cel Mare şi mama sa Elena au fost cinstite joi, 21 mai 2015, în Biserica Ortodoxă Română. Cu acest prilej, Catedrala Patriarhală din Bucureşti şi-a sărbătorit hramul istoric, lăcaşul de cult aflându-se de 357 de ani sub ocrotirea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi mama sa Elena.

Accesări: 1151

Citește mai departe:Hramul istoric al Catedralei Patriarhale

Sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou – Ocrotitorul Bucureştilor, la Patriarhie

Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor, ale cărui sfinte moaşte se află la Catedrala Patriarhală este sărbătorit astăzi, 27 octombrie 2015. Cu acest prilej, Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată la altarul de vară de lângă Catedrala Patriarhală de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, şi Înaltpreasfinţitul Părinte Pavlos, Mitropolit de Drama, informează Agenţia de ştiri Basilica.

Sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou – Ocrotitorul Bucureştilor, la Patriarhie

Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor, ale cărui sfinte moaşte se află la Catedrala Patriarhală este sărbătorit astăzi, 27 octombrie 2014. Cu acest prilej, Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată în Catedrala Patriarhală de către Preafericitul Părinte Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului şi Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version