Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Ziua Culturii Naţionale a fost sărbătorită la Academia Română | Patriarhia Română a fost reprezentată de PS Varlaam

Cu prilejul Zilei Culturii Naţionale, la Academia Română a avut loc luni Simpozionul „Cultura  română  la  ceas  aniversar – Centenarul  Marii  Uniri“. Delegatul Patriarhului României la la simpozion a fost Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop vicar patriarhal, informează basilica.ro.

Academia Română | Patriarhul Daniel i-a adus un ultim omagiu Academicianului Ionel-Valentin Vlad

Părintele Patriarh Daniel s-a aflat miercuri la Academia Română, unde a adus un ultim omagiu Academicianului Ionel-Valentin Vlad, trecut duminică la cele veşnice. Sicriul cu trupul neînsufleţit este depus la sediul instituţiei.

În timpul momentului comemorativ organizat astăzi, au rostit cuvinte personalităţi ale vieţii academice şi publice din România, informează basilica.ro.

PS Varlaam a prezidat lucrările Simpozionului Martirii Rugului Aprins de la Mănăstirea Antim

Simpozionul Martirii Rugului Aprins de la Mănăstirea Antim s-a desfășurat în Sala Conon Mitropolitul din Palatul Bibliotecii Sfântului Sinod. Lucrările au fost prezidate de PS Varlaam Ploieșteanul, Episcop vicar patriarhal, informează basilica.ro.

Eveniment | La Biblioteca Sfântului Sinod au fost lansate două albume de artă bisericească

,,Sfântul Cuvios Pafnutie – Pârvu zugravul: tradiție și modernitate în arta brâncovenească” și ,,Iconostase din București. Secolele XVII-XIX” sunt titlurile celor două albume de artă bisericească lansate miercuri la Biblioteca Sfântului Sinod. La eveniment au fost prezenți: Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, și Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, dar şi specialiști în istoria artei eclesiale.

Laborator de Sociologia și Geopolitica Religiilor. Lansarea lui a avut loc în cadrul Conferinței „Dumnezeu își ia revanșa?”

Laboratorul de Sociologia și Geopolitica Religiilor a fost lansat marți în cadrul Conferinței Dumnezeu își ia revanșa? ce a avut loc în Aula Academiei Române din Capitală. Laboratorul va funcționa în cadrul Institutului de Științe Politice și Relații Internaționale Ion I.C. Brătianu (ISPRI) al Academiei Române.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version