Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Protoieria Sector 6 | Cercul pastoral a fost dedicat Centenarului Marii Uniri

Clericii din Protoieria Sector 6 s-au reunit joi sub preşedinţia PS Varlaam Ploieşteanul la Biserica Sf. Vineri – Drumul Taberei. Cercul pastoral dedicat Centenarului Marii Uniri a debutat cu Sfânta Liturghie oficiată de ierarh, având coliturghisitori pe toţi preoţii parohi din protopopiat.

Conferință pastoral – misionară de toamnă dedicată Anului comemorativ 2017. Ședința a fost prezidată de PS Varlaam Ploieșteanul

Preoții din Protopopiatele Ploiești Nord, Sud și Urlați au participat marți, 7 noiembrie 2017, la Conferința pastoral – misionară de toamnă. Ședința a fost prezidată de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop vicar patriarhal, delegat al Părintelui Patriarh Daniel. Tematica întâlnirii a fost dedicată Anului comemorativ 2017, informează basilica.ro.

Patriarhul Daniel adresându-se clericilor din Bucureşti şi Ilfov: Icoanele sunt chemare permanentă la rugăciune

Icoanele sunt chemare permanentă la rugăciune şi o formă liturgică de mărturisire a Adevărului că Fiul lui Dumnezeu Cel nevăzut S-a făcut văzut, Cel veşnic S-a făcut om muritor ca trecând prin moarte şi Înviere să ne dăruiască nou viaţă veşnică, le-a spus astăzi Patriarhul României clericilor prezenţi în Palatul Patriarhiei.

PF Daniel: Patriarhul Justinian reprezintă un model luminos de credință vie şi slujire sinceră a Mântuitorului Iisus Hristos şi a Bisericii Sale

Preoții protopopiatelor din Capitală și județul Ilfov au participat luni, 6 noiembrie 2017, la Conferința pastoral misionară de toamnă. Evenimentul de la București a avut ca tematică Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, informează basilica.ro.

Clericii din Protoieria Ilfov Sud reuniţi în conferinţă

La Biserica Sfântul Apostol Andrei din Bragadiru s-au reunit în conferinţă clericii din Protoieria Ilfov Sud, informează Agenţia de ştiri Basilica.

Accesări: 843

Citește mai departe:Clericii din Protoieria Ilfov Sud reuniţi în conferinţă