Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Album despre iconostasele reprezentative istoric din București

La Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a apărut albumul de artă bisericească Iconostase din București. Secolele XVII-XIX având ca autoare pe Cristina Cojocaru, Elisabeta Negrău, Sultana-Ruxandra Polizu și Monahia Atanasia Văetiși. Volumul se înscrie în tematica Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a fost coordonat de Monahia Atanasia Văetiși. În Binecuvântarea de la începutul prezentei lucrări, semnată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, sunt precizate următoarele aspecte:

Accesări: 436

Citește mai departe:Album despre iconostasele reprezentative istoric din București

Sfinții Părinți pe înțelesul tuturor – despre responsabilitate

La Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a apărut volumul al IV-lea al colecției Sfinții Părinți pe înțelesul tuturor, dedicat temei responsabilității și care reunește fragmente din scrierile a peste 30 de Sfinți Părinți ai Bisericii și scriitori bisericești, însoțite de comentarii și o introducere semnate de autorul selecției textelor, Ionuț Vișan.

Accesări: 268

Citește mai departe:Sfinții Părinți pe înțelesul tuturor – despre responsabilitate

Volum de evocări dedicat arhim. Benedict Ghiuș

La Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei a apărut, sub coordonarea Preasfinţitului Părinte Timotei Prahoveanul, volumul Părintele Benedict Ghiuş – duhovnic smerit şi mărturisitor al lui Hristos în temniţele comuniste.

Accesări: 276

Citește mai departe:Volum de evocări dedicat arhim. Benedict Ghiuș

Album omagial dedicat Sfântului Cuvios Pafnutie – Pârvu zugravul

Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a apărut albumul omagial de artă bisericească Sfântul Cuvios Pafnutie – Pârvu zugravul: tradiție și modernitate în arta brâncovenească având ca autoare pe Elisabeta Negrău și Cristina Cojocaru.

Accesări: 460

Citește mai departe:Album omagial dedicat Sfântului Cuvios Pafnutie – Pârvu zugravul

Antologie tematică din scrierile Patriarhului Justinian Marina

La Editura Cuvântul Vieții a Mitrooliei Munteniei și Dobrogei a apărut volumul Îndemnuri pastorale, o antologie din scrierile vrednicului de pomenire Patriarh Justinian Marina.

Accesări: 557

Citește mai departe:Antologie tematică din scrierile Patriarhului Justinian Marina

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version