Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Cartea a doua a lucrării „Împotriva ereziilor” a Sfântului Irineu de Lyon a apărut la Institutul Biblic și de Misiune Ortodoxă

Împotriva ereziilor: combatere și răsturnare a gnozei cu nume mincinos – Cartea a doua – a apărut recent la Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă. Lucrarea cuprinde scrieri ale Sfântului Irineu de Lyon împotriva mai multor învățături greșite gnostice, în special ale discipolilor lui Valentin.

Sfântul Irineu și-a conceput lucrarea în două părți: una dedicată expunerii sau demascării, iar o alta dedicată combaterii sau respingerii lămurește Introducerea cărții.

Anuarul Liturgic și Tipiconal 2018

Anuarul Liturgic și Tipiconal 2018 a apărut la Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă. Pe lângă rânduiala slujbelor bisericești din fiecare zi a anului, lucrarea cuprinde calendarul ortodox precum și informații legate de organizarea canonică și administrativă a Bisericii Ortodoxe.

Coperta anuarului are în fundal tricolorul deoarece Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române va proclama anul 2018 drept An omagial al unității de credință și de neam și an comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 în Patriarhia Română. De asemenea, prima copertă are în centru un simbol al unității: icoana Sfintei Treimi – Dumnezeu cel Unul, întreit în persoane.

Accesări: 108

Citește mai departe:Anuarul Liturgic și Tipiconal 2018

Viața și Acatistul Sfântului Cuvios Serafim de Sarov

La Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă a fost publicată Viața și Acatistul Sfântului Cuvios Serafim de Sarov. Sfântul este cinstit în Biserica Ortodoxă Română în 2 ianuarie și 19 iulie, informează basilica.ro.

Cuviosul Serafim s-a născut în anul 1759, în 19 iulie, în oraşul Kursk, din Rusia, având părinţi binecredincioşi, Isidor şi Agafia. A intrat în mănăstirea din Sarov la vârsta de 19 ani, iar la 27 de ani a fost hirotonit preot. Vreme de 10 ani, din 1794 până în 1804, a trăit singur în pădure, păzind în amănunt rânduiala Sfântului Pahomie din Egipt, pe care a descoperit-o în setea lui neobosită de a citi cărţile Sfinţilor Părinţi.

Accesări: 130

Citește mai departe:Viața și Acatistul Sfântului Cuvios Serafim de Sarov

Filocalia – Sfintele nevoințe ale desăvârșirii. Volumul 12

Filocalia, volumul douăsprezece, a apărut într-o nouă ediție. Volumul a fost tipărit de Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă. Traducerea din grecește a fost realizată de Părintele Dumitru Stăniloae, informează basilica.ro.

Accesări: 124

Citește mai departe:Filocalia – Sfintele nevoințe ale desăvârșirii. Volumul 12

​Viața, Acatistul și Paraclisul Sfintei întâi Mucenițe Tecla cea întocmai cu Apostolii

La Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă a fost publicată Viața, Acatistul și Paraclisul Sfintei întâi Mucenițe Tecla cea întocmai cu Apostolii. Biserica Ortodoxă o cinstește în data de 24 septembrie, informează basilica.ro.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version