Arhiepiscopia Bucurestilor

Cod IBAN: RO96CRCOX300101000019976

Banca: Banca Cooperatistă „Flamura Ploieşti” – punct de lucru Drăgăneşti

Istoric

Denumirea satului Belciug, conform însemnărilor din revista Convorbiri literare, vine de la ochiurile de apă care se formaseră pe lângă albia râului Prahova, în zona de unire cu râul Teleajen, iar în popor se spune că numele de Belciug ar veni de la activitatea unor meşteri fierari, care se ocupau cu confecţionarea belciugelor. În actualul cimitir se găseşte fundaţia bisericii din lemn care a fost demolată după construirea actualei biserici.

Actuala biserică a fost construită din cărămidă, între anii 1907-1911, din iniţiativa învăţătorului Dumitru Constantinescu, sprijinit material de către Ioan Kalinderu (1840-1913), administratorul domeniilor regale. Cărămida a fost făcută de cetăţeni la marginea satului, în locul numit Calca. De construcția bisericii s-a ocupat în mod special un meşter italian.

Biserica este în formă de cruce, iar la începutul anului 1911 a fost târnosită fără să fie pictată, primind hramul „Adormirea Maicii Domnului” (15 august). În această perioadă s-a construit şi casa parohială. Până în anul 1927, satul Belciug a fost filie a parohiei Drăgăneşti.

Din anul 1927 s-a constituit ca parohie, paroh fiind preotul Nicolae Georgescu, până în anul 1943.

Între anii 1943-1952 a slujit la această parohie preotul Ioan T. Nicolae, care a început pictura bisericii. Din anul 1952 până în 1992, a slujit la această parohie preotul Gheorghe A. Irimia, care în anul 1954 a finalizat pictura bisericii. Tot în această perioadă s-au mai executat lucrări la sfântul locaş, în special la turla mare. Au mai fost executate lucrări la gardurile de la biserică, cât şi de la cimitir, după ce acesta a fost extins, construindu-se şi o nouă clopotniţă.

Între anii 1992 – 1997 a slujit aici preotul Valentin Bucur.

Începând din septembrie 1997, slujeşte la această biserică preotul Mihai Buinoschi. Din octombrie 1997 până în aprilie 1998 s-au executat lucrări la casa parohială, înlocuindu-se tabla de la acoperiş și efectuându-se consolidarea pereţilor şi zugrăvirea. În anii următori s-au construit dependinţele necesare.

Din vara anului 1998 s-au început lucrări de reparaţii la lăcaşul de cult: înlocuirea turlei mari, ce a fost afectată de cutremure, repararea acoperişului şi înlocuirea tablei, lucrări exterioare, inclusiv zugrăvirea.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version