Arhiepiscopia Bucurestilor

Contact: Telefon: 0745762585 - Pr. Danţiş Jenica

Site: biserica_scaune.crestinortodox.ro

Scurt istoric

Biserica „ Scaune” este monument istoric de Clasa A, construita in anul 1705, pe locul unei biserici din lemn. Actuala biserica a fost zidita de catre Atanasie de la Tarnovo, si terminata de catre nepotul sau Stavro. In anul 1843 biserica a fost reparata de catre paharnicul Ioan Costacopul, cand au fost inchise cu zidarie arcadele pridvorului si a fost tencuita la exterior si zugravita. Reparatii s-au efectuat in 1878.

Intre anii 1908-1939 biserica a fost lasata in parasire si ulterior  inchisa.  Dupa anul 1939 au fost executate importante reparatii: s-au deschis arcadele pridvorului, s-a refacut acoperisul din olane, apoi in 1944 s-a degajat biserica imprejur, nivelul terenului pe care este amplasata aceasta, fiind mai jos decat restul terenului cu cca. 1 m. Interiorul bisericii este generos datorita faptului ca pronaosul nu este despartit de naos (coloanele initiale fiind ulterior indepartate ), si este acoperit cu doua calote sferice, sprijinite pe pandantivi.

Catapeteasma care separa absida principala (altarul ) de naos, este de la inceputul sec. al XVIII-lea, in stil brancovenesc, modelata in stuc.

Pictura interioara, originala, in fresca, cu autor necunoscut, a fost spalata si restaurata in 1944 de catre pictorul Ghe. Popescu .

Biserica Scaune este cunoscuta de credinciosi si datorita icoanei Maicii Domnului - facatoare de minuni, icoana care a facut si face si in prezent mari minuni celor  care calca pragul bisericii noastre si se roaga cu credinta .

In prezent, am primit Înalta binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel privind proiectul de restaurare, consolidare si  punere in valoare a Bisericii „Scaune”.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version