Arhiepiscopia Bucurestilor

Adresa: Aleea Huedin, nr. 6-8, Sector 4, Bucureşti

Protoieria Sector 4 Capitală

Preoţi slujitori: Preot paroh Popoiag Benone; Pr. Olaru Viorel

Cont IBAN: RO 50 RNCB 00750 3522 808 0001 .

Banca: B.C.R., sucursala sector 4, Bucureşti.

Metode de contact:

• Telefon: 021.450.28.23

Site: www.sfantul-prooroc-daniel.ro

Istoricul Parohiei Sfântul Prooroc Daniel

Istoria acestei Sfinte Biserici începe în anul 1994 când un eveniment trist s-a petrecut în familia Preotului Benone Popoiag ce păstorea într-o biserică din Judeţul Buzău.

Atunci în ziua de 31 mai 1994 un accident rutier petrecut în oraşul Buzău curma viaţa a trei tineri elevi la Seminarul Teologic din Buzău: Daniel Popoiag – fiul preotului Benone Popoiag  –18 ani, Ion Aurelian – 19 ani , din Tulcea, Roşioru Cornel – 18 ani , din Focşani.

Tragicul eveniment a schimbat brusc traiectoria vieţii familiei preotului Benone Popoiag, care n-a mai cunoscut liniştea şi odihna, încercând să găsească o resemnare în faţa acestei situaţii. Primul gând al preotului împreună cu preoteasa Filofteia a fost să se retragă la o mănăstire cunoscută pe care o vizitau mereu, Crasna din Judeţul Prahova.

Faptul că la vremea aceia mai aveau o fiică de 15 ani încă la şcoală au determinat autorităţile bisericeşti de la Arhiepiscopia Bucureştilor sub a căreia jurisdicţie se afla acea mănăstire, să-i sfătuiască să-şi găsească liniştea într-un alt mod, eventual să se implice în construirea unei biserici în memoria fiului dispărut. Astfel, după multe ezitări au acceptat să vină în Bucureşti să înceapă construcţia unei biserici.

S-au derulat toate fazele premergătoare începerii lucrărilor cu multe piedici şi încercări, iar la data de 31 mai 1999 exact în ziua când se împlineau 5 ani de la tragicul accident, în ziua prăznuirii Sfintei Treimi s-a târnosit o biserică de lemn construită în timp record, 3 luni.

În scurtă vreme aceasta însă a devenit neîncăpătoare, aici găsindu-şi alinarea foarte mulţi dintre cei ce au pierdut tineri în accidente sau în alt mod, având o mare valoare sentimentală cunoscând istoria ei. De aceea s-a gândit începerea construirii unei biserici din zid mai mare, lucru pus în aplicare în anul 2003, când s-a pus piatra de temelie de către vrednicul de pomenire Patriarhul Teoctist, astăzi biserica ajungând la cota + 10, respectiv turlele construite fără acoperiş, lucrările derulându-se în continuare.

Biserica veche şi cea nouă au ca ocrotitor spiritual pe Sfântul Prooroc Daniel, iar al doilea hram este Adormirea Maicii Domnului, fiind amplasată într-o frumoasă curte împrejmuită în suprafaţa de 3500 m cu spaţii verzi generoase, unde peste 2000 de trandafiri, pomi, arbuşti şi alte plante ornamentale îţi dau impresia că trăieşti într-o atmosferă de adâncă meditaţie religioasă.

Membrii parohiei sunt în mare parte pensionari, dar care sunt foarte legaţi sufleteşte de activităţile ce se desfăşoară în cadrul bisericii. Tinerii participă activ la toate evenimentele religioase în duminici şi sărbători şi vin de câte ori există astfel de activităţi.

În perspectivă după finalizarea lucrărilor de construire a Bisericii se doreşte construirea unui aşezământ social. În interiorul Bisericii credincioşii se pot închina la racla ce păstrează sfintele moaşte ale Sfintei Paraskevi, Sfânta Anna, Sfânta Muceniţă Cristina şi Sfântul Ioan Botezătorul, donaţia unei familii din Atena prin intermediul unei familii creştine din parohia noastră.

Astfel, astăzi când biserica nouă se înalţă cât mai sus, iar în biserica veche credincioşii vin să se roage şi îşi găsesc alinarea, putem spune că mângâiera lui Dumnezeu s-a revărsat asupra familie preotului Benone Popoiag, greu încercată prin pierderea fiului drag. De fapt părintele Benone crede cu toată convingerea că de sus din ceruri fiul drag Daniel priveşte şi ajută la ridicarea bisericii ce-i poartă numele.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version