Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Parohia „Sf. Ap. şi Ev. Ioan”

Adresa: Str. Emil Racoviţă, nr. 2, Sector 4, Bucureşti.

Protoieria Sector 4 Capitală

Cont IBAN: R088BRDE441SV14687564410 deschis la BRD sucursala Apărătorii Patriei, Sect. 4, Bucureşti.

Telefon: 021-683.43.33 / 0728.727.190

Supeala Gheorghe - preot paroh

Site: www.bisericasfantulioanevanghelistul.ro

Istoricul Parohiei

Parohia Sf. Ap. si Ev. Ioan a luat fiinţa in anul 1999, când Preotul Supeala Gheorghe cu familia a ridicat o biserica cu suprafaţa de 150 mp in urma protocolului încheiat intre Arhiepiscopia Bucureştilor si Ministerul Sănătăţii pentru o suprafaţa de 2500 mp. In anul 2006 s-a întocmit documentaţia pentru ridicarea unei noi biserici de zid.

A fost aprobata cu un demisol in suprafaţa de 575 mp ce reprezintă sistemul A.L.A., care s-a amenajat ca paraclis.

Acest paraclis cu hramul Acoperământul Maicii Domnului a fost târnosit de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel la data de 02.10.2011.

Deasupra acestuia, pe aceeaşi suprafaţa se ridica noua biserica ce va avea hramul Naşterea Maicii Domnului. Lucrările se afla in stadiul următor:

-turlele mici sunt ridicate pana la streasina, fara acoperiş.

-turla mare este ridicata pana deasupra primului rand de ferestre, urmând a se turna prima centura, a se ridica al doilea nivel in cadrul caruia va fi cuprins al doilea rand de ferestre (aproximativ 4,5 m inaltime), apoi contructia cupolei cu diametrul de 8 m, acoperirea bisericii cu astereala si cu tabla de cupru.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version