Arhiepiscopia Bucurestilor

Parohia Tufeni II

Adresa: DN1 km 82, cartierul Tufeni, oraş Băicoi

Protoieria Câmpina

Hramuri: Naşterea Maicii Domnului, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe şi Sfântul Daniel Sihastrul

Paroh: Pr. Daniel Iarca

Tel: 0244 360.284

Istoric

Pe raza oraşului Băicoi în cartierul Tufeni, pe un teren în suprafaţă de 13000 m2 situat lângă DN 1, km. 82, la iniţiativa preotului Iarca Daniel şi cu Binecuvântarea Fericitului întru adormire patriarh Teoctist, prin Ordinul Sfintei Arhiepiscopii nr. 12137/2004, s-a înfiinţat Parohia Tufeni II, cunoscută cu denumirea de Biserica Pelerinului sau a Călătorului.

Terenul pe care urmează să se ridice întreg complexul parohial este deţinut de parohie cu titlu de proprietate şi contract de donaţie din partea Parohiei ”Naşterea Maicii Domnului” din Băicoi, reprezentată prin preotul Albu Constantin.

Imediat după dobândirea statutului juridic, s-au făcut demersurile necesare ridicării unei sfinte biserici cu hramurile Naşterea Maicii Domnului, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe şi Sfântul Daniel Sihastrul. Locul pe care se construieşte sfântul lăcaş şi întregul complex, a fost sfinţit în anul 2001 de către Preasfinţitul Sebastian Ilfoveanul împreună cu un sobor de preoţi în frunte cu Preacucernicul Protoiereu Costică Dumitru şi ulterior au demarat lucrările de construcţie a bisericii.

Astfel, în anul 2007, cu binecuvântarea Fericitul întru pomenire patriarh Teoctist, s-a sfinţit demisolul bisericii de către Preasfinţitul Varsanufie Prahoveanul, pentru a se putea oficia toate serviciile religioase, inclusiv Sfânta Liturghie, pentru pelerinii care veneau aici în număr din ce în ce mai mare cât şi pentru cele câteva familii din cartierul Tufeni, arondate acestei parohii.

Iniţial, s-a dorit construirea unei biserici din lemn în stil maramureşean, pentru care s-a şi întocmit un proiect la acea vreme. Ulterior s-a renunţat la această idee, şi a fost întocmit proiectul unei biserici din beton armat în formă de cruce, cu o turlă impunătoare pe naos, acoperită cu tablă de alamă.

Amplasarea bisericii s-a făcut cu o retragere importantă faţă de limita drumului naţional din care se face accesul la incintă şi la parcarea amenajată în limita proprietăţii. Întrucât lucrările sunt în curs de desfăşurare, se intenţionează amenajarea cu alei pietonale, locuri de odihnă, fântână, troiţă, umbrare, peluze de iarbă şi plantaţii, necesare călătorilor aflaţi în trecere şi care vor poposi şi vizita obiectivul sau celor care vor veni pentru închinare.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version