Arhiepiscopia Bucurestilor

Cod IBAN: RO88CRCO414201050300165

Banca: Banca Cooperatistă Creditcoop, Brâncoveanu

Istoric

Nu departe de Bucureşti, spre nord, la circa 10 kilometri, aproape de linia de centură ce înconjoară capitala ţării este aşezată comuna Tunari, judeţul Ilfov. Nu avem date precise de când se poate vorbi aici de o aşezare socială a satului şi de unde îşi trage numele.

O tradiţie veche, păstrată din generaţie în generaţie, arată că această comună şi-a luat numele de la o veche fabrică de tunuri de cireşi, construită nu departe de linia de centură.

Ca aşezare socială, totuşi, după cronica lui Radu Greceanu, există înainte de anul 1701.

„Constantin Brâncoveanu, în drum spre Tighina pentru facerea podului Nistru, a poposit de două ori: o dată în iulie 1701 timp de câteva zile, iar a doua oară, în aprilie 1707, pentru o zi sau două la conacul din Tunari".

în locul obişnuit deasupra uşii, nu a mai fost scrisă, dar nici portrete de ctitori nu există şi nu par a fi existat.

Totuşi, acceptând ideea că moşia Tunari a fost proprietate brâncovenească în tot cursul veacului al XVII-lea, identificarea ctitorului bisericii se deduce de la sine: nu a putut fi decat singurul reprezentant al neamului în anii 1753-1754, Constantin Brâncoveanu, fiul lui Constantin Beizadea şi nepot de fiu al domnului, pe atunci în plină ascensiune pe calea dregătoriilor (mare spătar, el va fi peste trei ani mare ban).

Numai acest mare boier a putut ridica pe moşia brâncovenească Tunari, la porţile Bucureştiului, lăcaş destul de somptuos pe care îl vedem azi. Nu este lipsit de semnificaţie nici faptul că singura sa ctitorie Baia de Fier este foarte apropiată în timp de cea din Tunari, construită în 1749 şi pictată în 1753.

Din anul 1937 până în anul 1989 a păstorit preotul Ducu Marin, iar din anul 1989 până în prezent preotul Sandu I. Marcel.

Din anul 2011 la această parohie a fost numit preot coslujitor P.C. Moraru Grigore.

În prezent, au loc lucrări de construcţie a noii biserici de zid care este amplasată lângă cea veche.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version