Arhiepiscopia Bucurestilor

Adresa: Buftea

Protoieria Ilfov Nord

Istoric

„Cu vrerea Tatălui, cu puterea Fiului şi cu ajutorul Sfântului Duh începutu-s-a a se construi această Sfântă Biserică în anul 1996, luna februarie în zilele arhipăstoriei Preafericitului Patriarh Teoctist, prin osârdia şi daniile bunilor creştini din oraşul Buftea, preot paroh fiind Moga Dragoş Augustin, sub patronajul domnului primar Nicolae Rovinaru."

Lucrările de înălţare şi acoperire a Bisericii s-au săvârşit în anul 1996, valoarea acestui locaşul  sfânt s-a ridicat la suma de 70.000.000 lei, sumă donată de: S.C. AMCO S.A., Director Bolboaşă Alberto Pepino, S.C. SANBUFTEX S.A., Director Gheorghiu Florin, S.C. Servoconstructorul S.A., patron Petre Gheorghe.

Biserica a fost înzestrată cu clopotniţă şi cu obiecte noi prin dania credincioşilor.

S-a târnosit acest Sfânt locaş de către Preasfinţitul Teodosie Snagoveanul, Episcop-vicar,al Arhiepiscopiei Bucureştilor la acea vreme, în ziua de 8 iunie 1997 împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

Biserica a fost construită în totalitate din lemn şi o suprafaţă utilă de 16 m2 (4 m lungime / 4 m laţime).

În anul 2001, luna septembrie, ziua 11, au început lucrările de lungire a Bisericii, lucru săvârşit prin osteneala a patru oameni evlavioşi: Dorneanu  Mircea, Bădescu Novac, Balea Eugen şi preotul Grozea Nicolae.

Lucrările s-au desăvârşit pe data de 29 septembrie, iar Bisericuţa a fost prelungită cu încă 6 m, respectându-se structura şi arhitectura iniţială

Toate cele trebuincioase pentru săvârşirea slujbelor au fost donate de credincioşii din parohie.

În prezent, au loc lucrări de construire a noii biserici care e biserică de zid.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version